Η ΔΕΗ Α.Ε. ανακοινώνει ότι, το Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρείας κατά τη συνεδρίαση του στις 19 Μαΐου 2020, αποφάσισε την εκλογή, ως Μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου, σύμφωνα με την παράγρ. 1, του άρθρου 82 του Νόμου 4548/2018, μετά την από 20.2.2020 παραίτηση του κ. Αναστάσιου Βλασσόπουλου από Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου (Ανεξάρτητο – Μη Εκτελεστικό Μέλος), του κ. Μιχαήλ Παναγιωτάκη και για το υπόλοιπο της θητείας του παραπάνω παραιτηθέντος Μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου, ήτοι, μέχρι και τις 21.8.2022, και του ορισμού του ως Μη Εκτελεστικού Μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΕΗ Α.Ε.

Για το νέο Μέλος, διαπιστώνεται ότι, σύμφωνα με τα στοιχεία που τέθηκαν υπόψη της Επιτροπής Υποψηφιοτήτων, πληρούνται οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια ανεξαρτησίας, της διάταξης του άρθρου 4, παράγρ. 1 του Ν. 3016/2002 ως ισχύει και επομένως χαρακτηρίζεται ως «Ανεξάρτητο».

Επομένως, η σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου, με την ιδιότητα εκάστου Μέλους του έχει ως εξής:

Στάσσης Γεώργιος, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου και Διευθύνων Σύμβουλος, Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 21.8.2022.

Παπαδημητρίου Πύρρος, Αντιπρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου, Μη Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 21.8.2022.

Βενιέρης Γεώργιος, Σύμβουλος, Ανεξάρτητο – Μη Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 16.12.2021.

Δοξάκη Δέσποινα, Σύμβουλος, Ανεξάρτητο – Μη Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 26.6.2022.

Θεοδωρίδης Στέφανος, Σύμβουλος, Ανεξάρτητο – Μη Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 21.8.2022.

Καρακούσης Γεώργιος, Σύμβουλος και Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΗ Α.Ε., Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 16.12.2021.

Καραλευθέρης Παντελής, Σύμβουλος, Μη Εκτελεστικό Μέλος, Εκπρόσωπος των Εργαζομένων με θητεία έως και τις 6.6.2022.

Καρδαμάκης Στέφανος, Σύμβουλος, Ανεξάρτητο – Μη Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 21.8.2022.

Παναγιωτάκης Μιχαήλ, Σύμβουλος, Ανεξάρτητο – Μη Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 21.8.2022.

Πατεράκης Αλέξανδρος, Σύμβουλος και Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΗ Α.Ε., Εκτελεστικό Μέλος με θητεία έως και τις 21.8.2022.

Φωτόπουλος Νικόλαος, Σύμβουλος, Μη Εκτελεστικό Μέλος – Εκπρόσωπος των Εργαζομένων με θητεία έως και τις 6.6.2022.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here