• Η Hyundai Motorsport αύξησε το προβάδισμα της στην κατάταξη των κατασκευαστών του FIA World Rally Championship (WRC) μετά από έναν σκληρό αγώνα στο Ράλι Τουρκίας

• Την 3η θέση κατέκτησε το πλήρωμα των Andreas Mikkelsen και Anders Jæger-Amland με τους Νορβηγούς να κερδίζουν το 3ο βάθρο της σεζόν και το 10ο συνολικά της ομάδας για το 2019

• Ο Dani Sordo ολοκλήρωσε το ράλι στην 5η θέση και ο ο Thierry Neuville κατέκτησε τέσσερις βαθμούς στην Power Stage

Η Hyundai Motorsport κατέκτησε το δέκατο συνολικά βάθρο της σεζόν του FIA World Rally Championship (WRC) για το 2019. Το αποτέλεσμα αναδεικνύει το προβάδισμα της Hyundai στην κατάταξη των κατασκευαστών με 19 πόντους έχοντας ακόμη τρεις γύρους για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Οι Andreas Mikkelsen και Anders Jæger-Amland εξασφάλισαν το αποτέλεσμα με μια εντυπωσιακή εμφάνιση που σηματοδοτεί το τρίτο βάθρο της σεζόν για το Νορβηγικό πλήρωμα με το Hyundai i20 Coupe WRC μετά από τη 2η θέση στην Αργεντινή και την 3η θέση στην Σαρδηνία.

Το πλήρωμα των Dani Sordo και Carlos del Barrio κατέκτησε την πέμπτη θέση και πρόσθεσε σημαντικούς βαθμούς συνολικά στο πρωτάθλημα της Hyundai Motorsport. Οι Thierry Neuville και Nicolas Gilsoul ολοκλήρωσαν τον αγώνα κατακτώντας τη 2η θέση στην Power Stage. Ο Neuville κατέχει την τρίτη θέση στην κατάταξη των οδηγών με 180 βαθμούς και ο  Mikkelsen την τέταρτη θέση με 94 βαθμούς.

Δηλώσεις πληρώματος: Andreas Mikkelsen/Anders Jæger-Amland

(#89 Hyundai i20 Coupe WRC)

Ο Mikkelsen δήλωσε : “Ήταν ένα καλό ράλι για εμάς και χαίρομαι που βρίσκομαι στο βάθρο. Έχουμε επικεντρωθεί στην αποφυγή προβλημάτων και τη διατήρηση ενός καλού ρυθμού, τα οποία και καταφέραμε. Ήμασταν ιδιαίτερα δυνατοί στο πρώτο πέρασμα, αλλά λιγότερο στη δεύτερη φάση, κάτι που πρέπει να εξετάσουμε. Συνολικά, όμως, μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι. Έχουμε προσφέρει στην συγκέντρωση βαθμών της ομάδας, το οποία είναι εξαιρετικά σημαντικό αυτή τη στιγμή. ”

Ο επόμενος αγώνας που είναι ο 12ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι (WRC) της FIA του 2019 είναι το Wales Rally στη Μεγάλη Βρετανία και θα πραγματοποιηθεί στις 3-6 Οκτωβρίου.