Μετά από 82 αγώνες γεμάτους πάθος και ένταση, πραγματοποιήθηκε ο πολυαναμενόμενος τελικός κυπέλλου των Ασφαλιστικών Εταιρειών, τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018, στο Paradise Park.

Η “νεοφώτιστη” ομάδα του Φουφόπουλου αναδείχτηκε πρωταθλήτρια ΠΑΣΦΕ 2017-18 μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, όπου επικράτησε με 7-6 (1-1 κανονικός αγώνας) επί της φετινής κυπελλούχου ΠΑΣΦΕ, Ευρωπαϊκή Πίστη! Την τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα της Εθνικής Ασφαλιστικής.

Λίγα λόγια για τον αγώνα

Στην πρώτη της συμμετοχή στο πρωτάθλημα η “Επιθεώρηση Φουφόπουλος” πήρε τον τίτλο του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιριών νικώντας στα πέναλτι με 7-6 την Ευρωπαϊκή Πίστη (πρωταθλήτρια 2016). Οι νικητές της βραδιάς αιφνιδίασαν με γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό μετά από λάθος της άμυνας των “μπλε” με τον Ανδρέα Φερμελή να μη… συγχωρεί και να γράφει το 1-0. Σιγά σιγά η Ευρωπαϊκή Πίστη άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση, μία πίεση που όσο κυλούσε ο χρόνος γινόταν ασφυκτική, πολύ περισσότερο και μετά την αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του… αρχισκόρερ του Φουφόπουλου, Ουίλιαμ Βέρβερη.

Η ισοφάριση ήρθε για τους φετινούς κυπελλούχους με το γκολ του Νίκου Κομπόγιωργα (4′ πριν το τέλος!) μετά από ενέργεια του Βασίλη Κανδρή (είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος) από τα δεξιά. Μάλιστα η Ευρωπαϊκή Πίστη άγγιξε το νταμπλ με το πέναλτι που κέρδισε στο τελευταίο λεπτό. Ο… ήρωας της βραδιάς, όμως, Πέτρος Ευαγγελάτος απέκρουσε το πέναλτι του “κάπτεν” Βαλάντη Δέδε και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και τελικά στα πέναλτι όπου η «θεά» τύχη αποφάσισε… Φουφόπουλος (όπως και στον ημιτελικό με την ERGO)!

Να σημειωθεί ότι την απονομή στον πρωταθλητή έκανε ο παλιός άσος του Ολυμπιακού και της εθνικής ομάδας, Θοδωρής Παχατουρίδης. Το κύπελλο της 3ης θέσης παρέδωσε ο διευθυντής της Ευρ. Πίστης, Τάσος Βαρδαξόγλου

Ο μικρός τελικός

Η Εθνική Ασφαλιστική επικράτησε με 3-0 στα πέναλτι της ERGO (από την οποία είχε χάσει πέρσι το πρωτάθλημα στον μεγάλο τελικό!) μετά το ισόπαλο 2-2 του κανονικού αγώνα. Διαιτητής των δύο τελικών ήταν ο Χρήστος Κολοκυθάς (πρώην διατητής FIFA) με βοηθό τον Γιώργο Σύρρο.

Οι κορυφαίοι της σεζόν

Ο πρωταθλητής ΠΑΣΦΕ 2017-18 Φουφόπουλος κέρδισε και τις περισσότερες ατομικές διακρίσεις του φετινού πρωταθλήματος, με τους νικητές των ατομικών βραβείων να ανακοινώνονται αμέσως μετά τη λήξη του μεγάλου τελικού. Τρεις παίκτες των πρωταθλητών (Φουφόπουλος) απέσπασαν ατομικά βραβεία και ένας από Ευρωπαϊκή Πίστη και METLIFE.